Możesz skorzystać z bezpłatnego programu PITax lub e-pity. Rozliczysz w nich deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38 lub PIT 39. Programy automatycznie podpowiedzą Ci nasz numer KRS 0000181348.
Możesz skorzystać z bezpłatnego programu PITax lub e-pity. Rozliczysz w nich deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38 lub PIT 39. Programy automatycznie podpowiedzą Ci nasz numer KRS 0000181348.
Pobierz i wydrukuj formularz oświadczenia PIT-OP uzupełniony naszym numerem KRS i złóż go w swoim urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Formularz PIT OP możesz również złożyć przez internet, na stronie Ministerstwa Finansów, pamiętaj o wpisaniu naszego numeru KRS 0000181348.
Wyślij maila do księgowej/-ego
Jeśli korzystasz z usługi „Twój e-PIT”, sprawdź swoje wypełnione zeznanie podatkowe na www.podatki.gov.pl i z listy organizacji pożytku publicznego wybierz numer KRS 0000181348, a jeśli rozlicza Cię księgowy, to powiadom go, komu chcesz dać swój 1,5% podatku.
(Pod tekstem znajdziecie nasze tegoroczne grafiki 1,5% do pobrania w różnych formatach)
Troska o demokrację to codzienna kontrola władzy, bez względu na to, kto ją sprawuje. To zadawanie pytań i analizowanie odpowiedzi (lub ich egzekwowanie w sądzie), śledzenie procesów legislacyjnych i tworzenie lepszego prawa, pilnowanie reform i weryfikowanie faktów. Innymi słowy, troska o demokrację zajmuje dużo czasu, który nie każdy i nie każda z Was może poświęcić.
Kim jesteśmy? Sieć Obywatelska Watchdog Polska to organizacja społeczna – stowarzyszenie. Tworzą ją osoby, dla których jawność życia publicznego i prawo do informacji są warunkiem dobrego, demokratycznego państwa. Jest nas ponad 60 w całej Polsce, biuro tworzy kolejnych kilkanaście, a przez nasze szkolenia i spotkania w ciągu 20 lat działań przewinęło się ich już kilka tysięcy.
Co robimy? W dużym skrócie, pilnujemy, żeby obywatele wiedzieli, co robi władza. Patrzymy władzy na ręce, sprawdzamy, jak podejmuje decyzje i co robi z pieniędzmi podatników. Szkolimy, udzielamy bezpłatnych porad prawnych, egzekwujemy w sądach stosowanie prawa przez administrację. Poza prawem do informacji zajmujemy się też np. takimi tematami, jak niezależne media i tzw. gazety władzy, wybory czy SLAPP, czyli działania prawne przeciwko aktywistom i dziennikarzom ze strony korporacji i polityków.
Jak to robimy? Zadajemy pytania. Korzystamy z prawa do informacji i pokazujemy innym, jak to robić. Jeśli trzeba chodzimy do sądu i nie boimy się egzekwować prawa. Nasze działania opisujemy na www.siecobywatelska.pl, a na stronie informacjapubliczna.org dzielimy się wiedzą o prawie.
Jak to finansujemy? Dzięki darowiznom i 1,5% podatku, a o tym, ile i na co wydajemy przekazane nam w ten sposób pieniądze piszemy w Biuletynie Informacji Publicznej. Jeśli interesuje Cię dokładnie to, ile pieniędzy i na co przeznaczamy, to zajrzyj tam koniecznie, a w razie pytań lub wątpliwości napisz do nas na biuro@siecobywatelska.pl
Swój 1,5% podatku możesz przekazać wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) podczas składania zeznania podatkowego za miniony rok podatkowy. W bieżącym roku możesz zrobić to od 15 lutego do 30 kwietnia.
Uwaga! Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36. Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wtedy urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5% podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Więcej na ten temat znajdziesz na stronie gov.pl
Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym wpiszesz numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP) oraz kwotę, jaką chcesz jej przekazać. Kwota ta nie może być większa niż 1,5% Twojego podatku należnego. Więcej o tym jak przekazać swój 1,5% podatku w usłudze Twój e-PIT i nie tylko, znajdziesz na stronie podatki.gov.pl a wykaz OPP na stronie Narodowego Instytutu Wolności.
Gotowe formularze PIT-37, PIT-36, PIT-38, PIT-28 i inne znajdziesz na stronie PITax.pl oraz w Akcja e-life 1,5% dla OPP z darmową wersją online na stronie e-pity.pl.
Pieniądze od podatniczek i podatników, które otrzymamy z 1,5% podatku przeznaczymy m.in. na:
>> pokrycie kosztów administracyjnych;
>> sprawy sądowe;
>> poradnictwo prawne;
>> pokrycie kosztów spotkań lokalnych;
>> wynagrodzenia (współ)pracownic i (współ)pracowników biura Sieci;
>> działania na rzecz zmian w przepisach, by prawo do informacji było lepiej chronione;
>> wsparcie lokalnych inicjatyw strażniczych w ramach tzw. Funduszu Watchdogów.
Nie przestaniemy jednocześnie upowszechniać prawa do informacji, ucząc innych, jak z niego korzystać.
Niezmiennie ważnym elementem naszej misji i codziennej pracy jest i będzie wspomniane wyżej bezpłatne poradnictwo prawne. To właśnie dzięki wsparciu z 1,5% mogliśmy powiększyć zespół poradni, który na co dzień pomaga osobom, którym odmówiono prawa do wiedzy. Rocznie udzielamy ponad 2000 porad.