Nasze stowarzyszenie zostało założone w Międzynarodowym Dniu Prawa do Informacji – 28 września 2003 roku. Ale sąd zarejestrował nas dopiero pod koniec listopada 2003 roku.
Stanowiliśmy grupę osób, które ukończyły kurs dla liderów Lokalnych Grup Obywatelskich prowadzony przez Program Przeciw Korupcji w Fundacji im. Stefana Batorego. Osoby te kształcone były na przestrzeni kilku lat. Mieszkały praktycznie we wszystkich częściach Polski. Gdy rozpoczynaliśmy działalność wiedzieliśmy jedynie, że nie chcemy zmarnować energii, która została wytworzona podczas kursu. Brakowało nam jednak wspólnych doświadczeń, języka i celu. Tym co nas nas łączy okazało się sprawowanie kontroli obywatelskiej i dostrzeżenie szczególnej roli prawa do informacji, zarówno w zapobieganiu korupcji i nadużyciom władzy, jak i ochronie praw człowieka.
Nasza pierwsza nazwa to Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich. Używaliśmy jej do kwietnia 2013 roku, prawie przez dziesięć lat. A zmieniliśmy ją dlatego, że nie oddawała tego, co robimy. Określiliśmy swoją misję, jako dążenia do kształtowania odpowiedzialnej i otwartej władzy, wrażliwej na potrzeby społeczne, gotowej do dialogu i poddającej się społecznej kontroli. Do tego dążą organizacje typu watchdog. A lokalne grupy obywatelskie mogą organizować się w bardzo różnym celu, niekoniecznie by kontrolować rządzących. Nas zawsze bardziej interesowały powinności władzy. I stąd zmiana. Były też powody pragmatyczne – nazwę było trudno zapamiętać, skrócić i wyjaśnić. Zakładała też tworzenie lokalnych grup obywatelskich, tymczasem my widzieliśmy siebie jako sieć obywateli połączonych wspólną ideą.
W nasze 18 urodziny – 28 września 2021 roku zdaliśmy prawdziwy egzamin dojrzałości. Staliśmy się nie tylko organizacją z rozpoznawalną w Polsce i Europie marką, ale też nasi członkowie – połączeni wspólną ideą obywatele i obywatelki – opowiedzieli jak niesamowite rzeczy robią w swoich społecznościach czy obszarach działania, wykorzystując wiedzę i doświadczenia, które wspólnie nabywamy.
- Marzena Błaszczyk opowiedziała o tym jak wykorzystuje prawo do informacji na rzecz ochrony drzew.
- Alina Czyżewska opowiedziała m.in. o tym jak prawo do informacji wpływa na niezależność kultury
- Adam Dobrawy opowiedział jak dostęp do informacji wpływa na efektywne wydawania pieniędzy publicznych
- Anna Gdula opowiedziała jak wykorzystuje prawo do informacji do ochrony dobrostanu zwierząt.
- Krzysztof Jakubowski pokazał jak patrzenie na pracę radnych przyczyniło się do większego zaangażowania w ich pracę w Radzie
- Jakub Jaworski opowiedział o swoich działaniach na rzecz zgodnego z prawem działania instytucji publicznych
- Kinga Kulik opowiedziała o prawie do informacji jako jednym z narzędzi ochrony praw lokatorów
- Ewa Majda opowiedziała jak zaczęła wykorzystywać prawo do informacji by chronić zalesione tereny
- Marcin Nieroda przedstawił jak prawo do informacji pomaga w zachowaniu bezpieczeństwa na drogach
- Krzysztof Pietruszewski pokazał jakie znaczenie ma prawo do informacji w polityce
- Jacek Werder przedstawił jak korzysta z prawa do informacji między innymi po to, żeby przeciwdziałać trafianiu nieoczyszczonych ścieków do środowiska
- Bartosz Wilk przedstawił swoje działania na rzecz przejrzystości finansowania sportu
- Michał Zemełka przedstawił jakie znaczenie ma zadawanie pytań i rzetelne informacje w debacie publicznej
Członkinie i Członkowie Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska na 18lecie