Co warto wiedzieć przed wyborami do Parlamentu Europejskiego?

Zapraszamy Was do zapoznania się z materiałami polskich organizacji społecznych, które na co dzień zajmują się wzmacnianiem naszego państwa. Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego przygotowały dla Was propozycje, które mogą pomóc Wam w świadomym wyborze.

Jak szukać podpowiedzi, na kogo głosować?

Polecamy Wam Latarnika Wyborczego przygotowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Tam sprawdzicie, do której polskiej partii Wam najbliżej.

Potem możecie przejść na stronę MamPrawoWiedziec.pl, na której w prawym górnym rogu wpisujecie miejsce, w którym zamierzacie głosować i dowiecie się automatycznie, kto kandyduje z Waszego okręgu i jakie ugrupowanie reprezentuje. Jeśli kandydaci wypełnili ankietę, to poznacie też ich indywidualne odpowiedzi na zestaw pytań przygotowanych przez Mam Prawo Wiedzieć. 

Na tej same stronie możecie też zrobić quiz wyborczy, który połączy Was z Waszym konkretnym kandydatem lub kandydatką. Quiz znajdziecie w lewym górnym rogu.

Jeśli jeszcze chcecie trochę poklikać, możecie przejść do europejskiej platformy Vote Match (w języku polskim). Tam po odpowiedzi na pytania dowiecie się, przekładają się one nie tylko na polską partię, na którą zapewne zagłosujecie, ale też jak byście głosowali w innych krajach Unii Europejskiej.

Powodzenia. Fajna i ucząca zabawa. A co najważniejsze, motywująca do tego, by świadomie głosować. A czyż brak świadomości nie jest największym demotywatorem?

Co zrobić, żeby zagłosować?

Takie informacje znajdziecie na profilu Fundacji Odpowiedzialna Polityka. Oni wciąż mówią o wyborach 🙂

Źródło

Czy warto iść na wybory europejskie?

Cztery pokolenia kobiet Was do tego zachęcają. Powstanka warszawska — Anna Przedpełska-Trzeciakowska (97 lat), działaczka „Solidarności” w okresie PRL – Danuta Kuroń (75 lat), działaczka Strajku Kobiet — Marta Lempart (45 lat), Dominika Lasota (22 lata), aktywistka Inicjatywy Wschód. Mówią: W tę niedzielę zagłosujmy, stawmy czoła nienawiści – wspólnie i z nadzieją.

A jeśli nie przekonują Was te argumenty, to może wypowiedzi młodych osób, urodzonych już w Unii Europejskiej. Czyli dziś mających nie więcej niż 20 lat. Oraz osób, które urodziły się wprawdzie nieco wcześniej, ale na tyle późno, że nasze członkostwo otworzyło przed nimi świat. Seria filmików na stronie BornInEU w prosty sposób pokazuje, ile bzdur, nieprawdziwych i szkodliwych informacji o Unii Europejskiej upowszechnianych jest w Internecie i dlaczego warto im się przeciwstawić, głosując w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Pamiętajcie też o świetnym profilu Orientuj.się na Tik Toku. Tu także dowiecie się, jak głosować, co proponują partie polityczne.

A na koniec seria spotów Fundacji Wolności Gospodarczej, miłego oglądania!

Trochę więcej o Unii Europejskiej

Zacznijmy od pozycji dla ambitnych, czyli publikacji Forum Obywatelskiego Rozwoju pt. O co chodzi z tą praworządnością. Rozprawa z mitami na temat zaangażowania Unii Europejskiej w ochronę praworządności. Autorzy prostym językiem wyjaśniają, w jaki sposób Unia Europejska i przy okazji jakich spraw ma prawo oczekiwać od Polski zgodności z prawem unijnym. Są też inne ciekawe strony. Z  Witryny Wiejskiej dowiecie się więcej o prawie Unii Europejskiej.

A ze strony Fundacji Schumana o kompetencjach Unii Europejskiej. Szukajcie tabeli z porównaniem, jakie kompetencje mają różne typy władzy.

Możesz też zwalczać dezinformację!

A jeśli chcecie zainterweniować, gdyż widzicie fałszywe informacje, możecie skorzystać z państwowego systemu do zgłaszania dezinformacji.

Z kolei Demagog.org weryfikuje dla Was prawdomówność polityczek i polityków przed wyborami do PE.

 

Pomóż jawności i naszej niezależności!

Komentarze

Dodaj komentarz

Przed wysłaniem komentarza przeczytaj "Zasady dodawania i publikowania komentarzy".

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *