W środę 22 maja zakończyliśmy pierwszą edycję „Jawności w drodze” czyli cyklu spotkań z mieszkankami i mieszkańcami różnych gmin w Polsce. W ciągu tygodnia przejechaliśmy 2694 km, odwiedziliśmy 6 miejscowości, odbyliśmy mnóstwo inspirujących spotkań i poznaliśmy fantastyczne osoby. Za to wszystko bardzo Wam dziękujemy!
Jakie miejscowości odwiedziliśmy?
- Mikorzyn 16.05 – byliśmy na zaproszenie Fundacji Wspomagania Wsi na spotkaniu Sołtysów i Liderów Wiejskich;.
- Ciechocinek 17.05 – na zaproszenie uczestniczki Szkoły Inicjatyw Strażniczych Pauliny Warachim, która zorganizowała spotkania w ramach swojej organizacji Fundacja Zielone Kujawy;
- Falenty 18.05 – spotkanie o samorządzie dla uczestniczek i uczestników akcji „Masz głos”;
- Gdynia 18.05 – Spotkanie na zaproszenie członkini Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska – Martyny Regent. Spotkanie z mieszkankami i mieszkańcami (nie tylko Gdyni) odbyło się w kawiarni Kosmos;
- Bytów 20.05 – Spotkanie „Prawa są do używania” dzięki uprzejmości burmistrza odbyło się w urzędzie miasta. W Bytowie byliśmy na zaproszenie członka Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska Marcina Jaworskiego.
- Olsztynek 21.05 – Spotkanie „Prawa są do używania” odbyło się w sali na Wieży Ciśnień na zaproszenie burmistrza.
W czasie spotkań mówiliśmy o tym, co robią watchdogi, jak wygląda procedura dostępu do informacji publicznej, jakie mamy prawa w kontakcie z instytucjami publicznymi, o tym jaką rolę pełnią radni, jakie mają prawa i obowiązki. No i dużo innych.
Spotkania były różnorodne, a tematyka dostosowana do specyfiki miejscowości i potrzeb osób, które na nie przyszły. Staraliśmy się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania. Każda rozmowa była dla nas ważna – mogliśmy dowiedzieć się, jakie sprawy Was nurtują, co i jak możemy robić, aby wzmacniać Wasze działania i przekazać Wam niezbędną wiedzę. Cieszyło nas zainteresowanie słuchaczy i słuchaczy i ich gotowość korzystania z przedstawionych przez nas narzędzi z naszego poradnika “Prawa są do używania”. Uczestnik jednego ze spotkań stwierdził, że teraz już wie, jak rozwiązać problem braku perkusji w sali prób Miejskiego Centrum Kultury. Po prostu napisze wniosek o jej zakup.
Oczywiście cieszy nas, że ludzie nas rozpoznają i to tajemnicze słowo „watchdog” brzmi już bardziej swojsko. Wiecie, czym się zajmujemy i korzystacie z naszej bezpłatnej poradni prawnej. W spotkaniach uczestniczyły nie tylko osoby z danej miejscowości, niektórzy pokonali wiele kilometrów, by nas posłuchać i „przybić piątkę”. Dziękujemy!
Celem tego wyjazdu było też wzmocnienie osób, które działają lokalnie, wykonują wspaniałą pracę, często niedocenianą. Chcieliśmy podziękować za to, że od lat pokazujecie, jak działają watchdogi. Po drodze udało nam się też spotkać choć na chwilę z osobami związanymi z Siecią. Takim miłym przystankiem były odwiedziny u naszej członkini Ewy Majdy w Straszynie.
Co dalej?
Marzy nam się, że takie spotkanie będą odbywać się regularnie. Jeżeli Wam również zależy na tym, zapraszamy do kontaktu z nami pod adresem: biuro@siecobywatelska.pl. Napiszcie, czym się zajmujecie i dlaczego chcielibyście, byśmy Was odwiedzili. Zachęcamy też do regularnego wspierania Sieci nawet drobnymi darowiznami. Jesteśmy niezależną organizacją nieprzyjmującą publiczny dotacji, a nasza stabilność finansowa, która pozwoliłaby nam na organizację takich wyjazdów do różnych miejsc w Polsce, zależy w dużej mierze od wsparcia naszych sympatyków – pod tym linkiem dowiecie się, jak można wesprzeć naszą organizację.
Na koniec podrzucamy kilka linków, które może Wam się przydadzą.
- tu znajdziecie nasz poradnik dla aktywnych mieszkańców “Prawa są do używania”
- na naszym kanale na Youtube jest wiele materiałów edukacyjnych, w tym webinarów, a także tematycznych podcastów
- polecamy też publikację Fundacji im. Stefana Batorego – Czy radny jest bezradny?
Komentarze